Soustředění debatních klubů

Létající dítě, žonglování se slovy a úchvatný temporytmus

V den svatého Valentýna se sešli na Velehradě členové debatních klubů SGV a AGKM společně s těmi, které tato disciplína zajímá, a prožili společné dva dny plné debatování a rétoriky.

Hosté z Kroměříže se nejdříve seznámili s prostředím našeho gymnázia a okusili podmanivost místní jídelny, protože jen sytý debatér je dobrý debatér. Poté však už nastala hlavní část pátečního odpoledne, která se skládala ze tří debatérských bloků a úvodní části semináře rétoriky.

Debatérskou část připravili trenéři obou klubů a v roli lektorů se představili i senioři a zakladatelé klubu AG, v současné době studující již ve čtvrtém ročníku. Program byl přizpůsoben tomu, aby si jej užili jak aktivní debatéři, tak účastníci, kteří do světa debat nahlíželi poprvé.

Ve třech blocích proložených přestávkami na regeneraci (ano, dobře tušíte – něco na zub, čaj a kávu) jsme si vyzkoušeli dva debatní formáty – verbattle a 5×5. Z nabídnutých tezí si účastníci zvolili pro rychlou debatu výroky Být mladý je zábava, Dětem by se neměly číst pohádky a pro debatu 5×5 tezi Stavba nové zlínské nemocnice je krok správným směrem. Kdo nemluvil, ten poskytoval zpětnou vazbu, všichni komentovali argumentace přednesené mluvčími a poučeni ze zpětné vazby zase aktivně vystupovali jako debatéři. Dokonce i během večeře nad přivezenými pizzami se mísily „civilní“ rozhovory s těmi „pracovními“.

Dobrý debatér musí rozvíjet své řečnické dovednosti. Součástí soustředění debatních klubů proto byl i seminář s lektorem rétoriky, hercem Slováckého divadla Davidem Vaculíkem. A to jsme si tedy užili! David Vaculík připravil program, ve kterém se poslouchalo, diskutovalo a prakticky zkoušelo, smálo a nakonec se ani nechtělo končit.

Debatéři si své soustředění jaksepatří vychutnali nejen díky dobrému programu. Vzhledem k tomu, že se ještě pozdě večer ze společenské místnosti na klauzuře ozývaly salvy smíchu, by si jeden myslel, že tahle parta je neunavitelná – oba dny v plném nasazení, soustředění a připravenosti k výkonu a večer k zábavě. Ovšem i ta byla tak nějak „debaťácká“ – Dixit, šarády se slovy, ale i povídání v malých skupinkách.  Rozjezd v neděli před polednem byl jako loučení starých známých. Ostatně, spolupráce našich debatních klubů bude rozhodně pokračovat.

Pokud by snad někdo z vás chtěl vědět, jak to bylo s tím létajícím dítětem (Honza Kletvík obětavě přivedl obě své ratolesti :o)), zdali se dá žonglovat se slovy a co je vlastně temporytmus, zeptejte se těch, co se soustředění zúčastnili. V příloze jsou k vidění obrazem, ale i slovem.

-RosA-

Soustředění debatních klubů slovy debatérů:

 
Comments are closed.